פתרון בעיות בהובלה, שאלות ותשובות

במקרים רבים אנו שומעים על לא מעט מצבים בהם חברות הובלה התרשלו בעבודתם וגרמו נזק כספי לציוד ולתכולה, פעמים רבות מדובר בנזק העולה מבחינה רגשית וסנטימנטלית על הערך הכספי שלו או לחילופין נזק חמור בציוד ותכולה במהלך ההובלה אשר חברת ההובלות מסרבת לשאת בו ולשלם אותו.

במקרים אלו רבים מאיתנו לא יודעים כיצד לפעול ומה ביכולתם לעשות?

חלק גדול מאיתנו יעדיף לוותר על קבלת סכום הזיכוי המלא בעבור הנזק, לקבל את מה שניתן ולהמשיך הלאה.

אנו באתר  hovala.com ריכזנו עבורכם את כל השאלות והתשובות בנושא התמודדות עם בעיות בהובלה, פתרון לשאלות גולשים אשר קיבלנו בפורום הובלות באתר וטיפים נוספים אשר יעזרו לכם בבחירת חברות הובלות מקצועיות ואמינה אשר תוביל את הציוד שלכם בביטחה למעוזכם החדש.

עבדו עם חוזה הובלה מסודר

לאחר שסיכמתם עם חברת הובלות על המחיר ותאריך ההובלה וסגרתם את כל הפינות, חשוב מאוד לערוך חוזה הובלה מסודר עם חברת הובלות או המוביל איתו סגרתם.

הסכם זה אמור להגן עליכם במצב של חוסר תיאום עם המוביל או החברה במהלך או בסיום ההובלה שלכם. חוסר תיאום אשר נובע בדרך כלל מפרטים אשר ללא הסכם, אינם רשומים בשום מקום.

הסכם זה בא לעשות סדר בדברים, בו עליכם לרשום בצורה מסודרת את כל הנתונים של ההובלה, כמות הציוד והתכולה, סוג התכולה שיש להוביל, שעה, תאריך, מקום ואף פרטים כגון האם יש מעלית בבניין ואפילו האם קיימת נגישות עבור משאית ההובלה.

הסכם הובלות

חשוב מאוד גם להכניס סעיף פיצוי ושיפוי במקרה של איחור, נזק לציוד ובעיות אשר יכולות להתרחש במהלך ההובלה.

את כל הפרטים לגבי הסכם הובלות ניתן לקרוא במאמר הבא: כיצד להכין הסכם הובלות

המוביל רוצה יותר כסף

לאחר הכנות רבות, בעודכם מתרגשים לקראת המעבר וערוכים נפשית ופיסית להיכנס למעונכם החדש, עוד בשעות הבוקר המוקדמות (בד"כ לאחר שעה נוספת של איחור אשר מלווה בתירוץ של פקקים) 

לבסוף מגיע המוביל למקום או במקרים גרועים יותר אפילו מתקשר אליכם במידה ואתם כבר מחכים בביתכם החדש ואומר לכם את המשפט הבא: "תשמע, עם הציוד שיש פה זה לא מה שסגרנו, אנחנו לא יכולים לעשות את זה במחיר הזה.. זה לא מה שסוכם בנינו, בשביל הציוד הזה אתה צריך להוסיף לפחות עוד 1000 ש"ח (במקרה הטוב..) אחרת לא משתלם לי לעשות את זה."

במילים אחרות המוביל מציב בפניך עובדה: או שתוסיף עוד כסף או שתמצא מישהו אחר שיעשה לך את ההובלה.

אז מה עושים?

פשוט מאוד, לא סוגרים!

נסו למצוא מוביל אחר זאת תוכלו לעשות דרך שירות הובלה דחופה באתר hovala.com. אנו ננסה למצוא לכם מוביל אחר באופן דחוף ומיידי.

כנראה שהובלה מהרגע להרגע תעלה לכם טיפה יותר, אבל כך לפחות המוביל לא יקבל כסף שלא מגיע לו, ואתם לא תתנו יד לסחטנות של שיטת מצליח.

כמו כן, בד"כ כאשר המוביל יראה כי אתם לא מעוניינים להתפשר בנושא המחיר וכי לא ניתן לסחוט אתכם הוא יתגמש בנושא ויציע לכם עסקה משתלמת יותר (אותה כמובן אתם לא חייבים לקבל) או אפילו את אותה ההובלה במחיר שסוכם מראש.

טיפ נוסף: במידה וערכתם הסכם מסודרת בו ציינתם את פרטי התכולה והמחיר שסוכם, אתם יכולים לומר למוביל כי במידה והוא מפר הסכם זה תדאגו לתבוע אותו בבית משפט לתביעות קטנות בעבור עוגמת נפש ונזק כספי בעבור המחדל שנגרם לכם.

אך כמובן שבמקרה זה רצוי שיהיה ברשותכם הסכם הובלה מסודר עם המוביל או החברה.

חברת ההובלות גרמה לי נזק לציוד ולתכולה

מה קורה במצב בו בתום ההובלה הבחנתם כי קרה נזק לציוד ותכולה שלכם ע"י חברת ההובלות? מה עליכם לעשות במקרה זה והאם הביטוח של חברת ההובלות מכסה אותכם בפני נזק לציוד או לתכולה?

ראשית בכל במקרה של נזק לציוד ולתכולה האחראי בנושא זה הוא המוביל או חברת ההובלות מולה אתם עובדים.

חשוב להדגיש כי גם במידה ואין לכם הסכם מסודר עם חברת ההובלות – עדיין היא מחוייבת באחריות כלפי הנזק לציוד שלכם.

הציוד היה ברשותה, היא גרמה לו את הנזק ולכן היא נושאת באחריות לכל נזק והיא זו שתישא בתוצאות הנזק.

גם במידה ויש ביטוח על התכולה, החברה אחראית לפצות אותכם עבור כל נזק לציוד ולתכולה מבחינה משפטית. את הפיצוי שלה היא יכולה לדרוש מחברת הביטוח, אבל את הכסף שלכם בעבור הפיצוי עליכם לקבל מחברת ההובלות.

בנוסף חשוב לציין כי פוליסת הביטוח עבור התכולה אשר יש לחברת ההובלות תופעל רק במקרים מאוד מסויימים ובמידה והיא תעמוד בפני מספר קריטריונים מצטברים. אז מה זה בעצם אומר?

זה אומר שאתם לא יכולים להישען על פוליסת ביטוח הובלות של החברה במקרה של נזק לציוד או תאונה מהסיבה הפשוטה שגם פוליסות ביטוח עד חצי מליון שקל כרוכות בעלות עצמית מאוד גבוהה של חברת ההובלות ולכן יהיה יותר משתלם לחברת ההובלות לשלם לכם עבור הציוד והנזק שנגרם מאשר להפעיל את הפוליסה במקרה של נזק או תאונה.
מה עושים?

פשוט מאוד סוגרים מראש עם החברה שבעבור כל נזק שנגרם לציוד על החברה לשלם לכם בעבור הנזק שנגרם. שוב זה מתרכז בהסכם הובלות מסודר שעליכם להכין מראש עם החברה.

חברת ההובלות לא מוכנה לשלם עבור הנזק שנגרם לציוד

במידה וחברת ההובלות לא מוכנה לשלם עבור הנזק שגרמה לציוד או שהיא מוכנה לשלם מחיר מגוחך בעבור הנזק שנגרם לציוד במהלך ההובלה, אל תשאירו נושא זה באוויר וטפלו בו באופן מיידי!

אז מה עושים?

ראשית התחילו בתיעוד הנזק שנגרם.

במידה וחברת ההובלות שברה לכם טלוויזיה, מחשב או הרסה לכם רהיט מסוים צלמו את הנזק שנגרם ותעדו את זה במצלמת הטלפון שלכם.

בשלב השני עליכם לדרוש פיצוי בכתב מהחברה ע"י כתיבת מכתב חריף ושליחתו לחברה בדואר רשום ובפקס.

במידה ומדובר על נזק אשר מצריך הערכת שמאי כגון רהיטים יקרים, אל תחששו לקרוא לשמאי עבור הערכת הנזק שנגרם וקבלו חוות דעת כתובה.

דרישת התשלום לא תהווה בעבורכם בעיה, שכן עליכם לנהוג בנוהל זה בדיוק כמו במקרה של תאונה, הבעיה שלכם תיהיה בהוכחת הנזק שנגרם ע"י החברה.

גם כאן חשוב לעשות זאת בהיערכות מקדימה, זאת אומרת לצלם את הציוד היקר והשביר כגון טלוויזיות, מסכי מחשב לפני שארזתם אותו בארגזים, או לנסות להוכיח בכל דרך אחרת כי המוביל קיבל את הציוד לידיו בצורה תקינה ושלמה.

מקרים אשר קל יותר להוביל במידה וחברת ההובלות ארזה את הציוד בעצמה.

על כל מקרה נסו לפתור זאת מול החברה לפני נקיטת אמצעים נוספים בגין דרישת התשלום ולהגיע לפתרון.

המוביל העמיס את הציוד ולא מוכן להוריד אותו אם לא נוסיף עוד כסף

מקרה הזוי אך לצערנו שכיח בקרב חברות הובלה או מובילים חאפרים ולא מקצועיים.

מובילים אשר דורשים תשלום נוסף עבור ההובלה כאשר הציוד על המשאית ולא מוכנים להוריד את הציוד כל עוד לא תוסיפו להם תשלום נוסף.
למקרה זה יש שם אחר – גניבה ועושק!
אז מה עושים?
פשוט מאוד, מתקשרים למשטרה!!!

כל תשלום נוסף לחברה יהיה פשוט מיותר ואף מקומם.

עם מובילים חאפרים אלו יש רק דרך אחת להתמודד והיא לערב את המשטרה בנושא. אל תחששו שיגרם לכם נזק לציוד או שהוא לא יגיע ליעדו, זה עדיף כמובן מאשר לנהל משא ומתן עם נוכלים וגנבים במלוא מובן המילה.

יש לטפל במקרה זה בשיא החומרה ולעמוד על שלכם.

עדכנו את המוביל כי הפניה הועברה לטיפול המשטרה ויש באפשרותם שתי ברירות: או להחזיר את הציוד ותבטלו את התלונה,
או לשלם על כך ביוקר מול רשויות החוק. אל תעברו על זה בשתיקה, ערבו את מי שצריך בנושא.

חברת ההובלות איחרה בצורה משמעותית - "המוביל דפק לי ברז"

לצערנו מקרה נוסף אשר שכיח בתחום ההובלות הוא איחורים חסרי פרופורציה של מובילים או גרוע מכך – מובילים אשר לא הופיעו כלל ביום ההובלה.

אז מה עושים?
הדרך הטובה ביותר להתמודדות עם מקרים אלו היא הסכם הובלות מסודר עם החברה בו יש לציין יום ושעת הגעה מראש.

המוביל מאחר

במידה והמוביל איחר בצורה משמעותית אשר פגעה בתוכניות שלכם באותו היום, אפשר לבקש פיצוי מעלות ההובלה.

פיצוי זה אינו צריך להיות יקר אלה סכום סמלי בעבור עוגמת הנפש בגין איחור זה אשר נגרמה לכם.

במידה ומדובר על מוביל או חברת הובלות אשר לא הופיעה כלל ביום ההובלה, באפשרותכם להגיש תביעה נגד חברת הובלות או המוביל בגין רשלנות והפרת הסכם.

בינתיים נסו למצוא הובלה דחופה אחרת לאותו היום ולצמצם את הנזק שנגרם לכם.

היערכות מקדימה מראש ובחירת חברת הובלות מקצועית או בחירתם של מובילים מומלצים מראש תעשה לכם את החיים קלים יותר בכל הנוגע להעברת הדירה בראש שקט ונקי יותר.

להלן מספר טיפים וכללים שיעזרו לכם בבחירת חברות הובלות מומלצות ומקצועיות:

מובילים מומלצים שווים יותר

עיבדו רק עם מובילים מומלצים עליהם קיבלתם חוות דעת או המלצות על חברות הובלה אלו.

טיפים להובלות

ניתן לקרוא חוות דעת על חברות הובלה ולקבל המלצות גולשים אצלנו באתר hovala.com אשר יספק לכם אינדיקציה על חברות הובלות.

עיבדו עם הסכם וחשבונית מס

אל תסכימו לעבוד ללא הסכם וחשבונית מס, דבר זה אמור להדליק לכם נורה אדומה כי מדובר בנוכלים או חאפרים אשר עובדים בצורה לא מקצועית ולא מעוניינים בשום תיעוד לגבי ההובלה שלכם, מה שגם ימנע מהם לקחת אחריות על נזקים במידה ויהיו כאלה.

הובלות בזול – נורה אדומה

אל תתפתו לקחת רק את המחיר הזול ביותר, לעתים קרובות הזול הוא לפעמים יקר בהרבה.

ההנחה הקטנה שתקבלו מחברת הובלות לא מקצועית לא שווה את ההתעסקות והמריבות שיבואו לאחר מכן.

היפגשו עם הנציג

בין אם מדובר על הובלות דירה במרכז כאשר אתם עובדים מול חברת הובלות בירושלים, הימנעו מסגירה טלפונית, נסו לקבוע פגישה עם נציג החברה בביתכם, הרגישו במי מדובר וביטחו באינטואיציה שלכם לגבי המוביל.

רצוי לדעת מול מי אתם עובדים ולהרגיש את האנשים בשטח.

מוביל אשר יגיע לתת לכם הצעת מחיר בצורה מרושלת ועם טנדר חצי מפורק יכול לגלות לכם הרבה יותר מאשר סיפורים באוויר שתשמעו בטלפון.

בידקו את החברה
במידה ויש לכם זמן עירכו בדיקה על החברה, נסו לבדוק את תגובות הגולשים ברשת ואל תעבדו עם מי שאתם לא בטוחים לגביו.

לקבלת הצעות מחיר נוספות מלא את טופס המכרז בדף הבית

מאמרים נוספים בנושא הובלות

טיפים

תמחור וביטוח הובלה

תמחור וביטוח הובלה מעבר דירה אינו דבר שנעשה לעיתים תכופות, מכאן שלרוב אין לנו את המידע הדרוש כדי לדאוג שהמעבר יהיה מסודר ולא יקר במיוחד.

קרא עוד »
טיפים

הובלת משרד

הובלת משרד הרחבה או צמצום של חברה, מעבר לעיר אחרת ומעבר לקומפלקס יוקרתי יותר, כל אלה ועוד הן סיבות להשתמש בשירותי הובלת משרדים. חברות הובלה

קרא עוד »
טיפים

אחסנת ציוד

אחסנת ציוד אחסון ואחסנת ציוד זוהי אולי המשימה המורכבת ביותר שצריכה להתמודד איתה משפחה, אשר טסה לשליחות מעבר לים, או מתעכבת עם כניסתה לביתה החדש,

קרא עוד »
גלילה למעלה