הובלה

כיום ישנן חברות הובלה רבות בשוק, אשר מציעות מגוון רחב של שירותים ללקוחות בטווח מחירים שונה בין הובלה אחת לאחרת.

אך אנו בתור צרכנים, לא תמיד יודעים מה ההבדל בין החברות השונות ומדוע קיימים פערי מחירים אשר באים לידי ביטוי במאות עד אלפי שקלים על אותה הובלה בדיוק, כיצד אנו יכולים לבחור שירות הובלה טוב ומקצועי ומאיזה חברות ומובילים כדאי להתרחק ועם איזה מומלץ לעבוד?

אתר hovala.com ריכז עבורכם את כל המידע והכללים לבחירה נכונה של חברת הובלה וגם כמה טיפים אשר יחסכו לכם הרבה מאוד כסף, אם תדעו ליישם אותם.

הובלה

איך מתחילים?

הדבר הראשון שצריך לזכור בתהליך הזמנת הובלה הוא הנושא של הכנה מראש.

הכנה מוקדמת תעזור לנו לדעת את מי כדאי לנו לבחור ותגלה לנו מה טווחי המחירים שזה צריך לעלות לנו. עריכת סקר שוק מקיף תעזור לנו לבצע הכנה מוקדמת רצינית ולבדוק עבור מה אנחנו הולכים לשלם וכמה.

ראשית כל חשוב לציין כי במידה ואתם מעוניינים בשירות של הובלה קטנה עבור מספר פריטים בודדים, המאמר הזה כנראה לא בשבילכם ובמקרה זה רצוי שתבדקו עלויות מחירי הובלות קטנות לצורך כך.

אין טעם לשבור את הראש ולנסות להוציא מחירים זולים יותר עבור הובלה של מכונת כביסה או מקרר, שבלאו הכי העלויות כאן זולות במיוחד.

במידה ואתם מעוניינים לבצע הובלת דירה, עירכו רשימה מסודרת ומקיפה של כל הציוד והתכולה שעליכם להעביר.

חשוב להבין כי המחיר משתנה בין הובלה אחת לאחרת לפי סוג וגודל התכולה שלכם ועל פי פרמטרים נוספים בהם נרחיב בהמשך.

שיחת הטלפון הראשונה

כאשר אתם יוצרים קשר עם חברת הובלות, חשוב לספק לחברה את מירב המידע בנוגע להובלה שלכם.

רשמו על דף את כל התכולה שברצונכם להוביל ואת כל המשתנים השונים אשר יכולים להוות פרמטר למחיר.

לדוגמא: מהיכן להיכן ההובלה. על איזו קומה מדובר, האם ישנו מקום חנייה, האם ישנה מעלית או מדרגות ואפילו האם מדובר במעלית משא או נושאים.

הפריטים הקטנים ביותר יכולים להיות משמעותיים מאוד ולכן אל תחסכו במידע מהחברה, הרי בסופו של דבר הם יצטרכו להעביר את הכל.

בצורה זו תוכלו לקבל הצעת מחיר מדוייקת עבור ביצוע הובלת הדירה שלכם ולערוך השוואת מחירים להובלה שלכם אשר מתבססת על אותם הנתונים בדיוק.

בנוסף, הקפידו לרשום את כל הפרטים על דף ולהעביר אותו בצורה מסודרת לחברה.

כך יהיה ברשותכם מסמך מחייב עליו התחייבה החברה ולא תוכל לדרוש עבור ההובלה שלכם תשלום נוסף בעתיד.

מה חשוב לבדוק?

כאשר אתם משוחחים עם מוביל או נציג החברה, חשוב מאוד לבדוק מי עומד מולכם מעבר לקו.

בדיקה פשוטה תוכל לחסוך לכם הרבה כאבי ראש מיותרים בעתיד, כך תוכלו לעשות סינון ראשוני ולנפות את כל מי שאינו מתאים ולא עומד בקריטריונים שלכם, שלא צריכים להיות גבוהים במיוחד בכדאי לקבל שירות טוב יש לומר.

רצוי מאוד לעבוד רק עם חברות הובלה מומלצות אשר יספקו לכם שירות מקצועי ואמין לאורך כל תהליך המעבר וביעקר חברות אשר יעמדו מאחורי "המילה" שלהם בכל מחיר.

חשוב לזכור כי חברה אשר תתן לכם את השקט הנפשי בעת המעבר, לא בהרכח תיהיה זולה יותר, אך לבטח עדיף לכם לעבוד מול חברה כזו.

בזמן שיחתכם עם החברה, בידקו מה עולה כאשר אתם מחפשים את השם שלה באינטרנט.

האם מדובר על חברה אשר נתפסת בעיני לקוחותיה כחברה אמינה ומקצועית אשר משתלם לעבוד מולה? או לחילופין, האם מדובר על מובילים שאינם מקצועיים ויש עליהם תלונות רבות ברשת.

תוכלו לקבל מידע נוסף ולהתייעץ עם גולשים בעמוד פורום הובלות באתר שלנו. בנוסף תוכלו לבדוק גם המלצות על החברות השונות דרך חוות דעת של גולשים באתר.

כיצד לבחון את החברה?

אתר של חברת הובלות יכול לספר הרבה אודות החברה ולתת לכם אינדיקציה די מקיפה מול מי אתם עובדים.

סביר להניח שחברת הובלות רצינית תשקיע זמן ומשאבים רבים יותר באתר החברה ובמראה שלו, דבר אשר יבוא לידי ביטוי בצורת ואפילו היקף העבודה של החברה. לעומת זאת, לפעמים מה שנראה יפה מבחוץ הוא רקוב מבפנים, ולכן חשוב לבקש מספרי טלפון של לקוחות קודמים ולבדוק מה הם יכולים לספר על השירות.

מאיזה חברות הובלה כדאי להתרחק?

למרות שמחיר זול נשמע לנו לעיתים רבות מפתה ומזמין, רצוי להיזהר מחברות הובלה אשר מציעות מחירים זולים באופן משמעותי ממחירי השוק.

במלים אחרות, מחיר להובלה "חצי חינם" צריך להדליק לכם "נורה אדומה". לרוב חברת הובלות רצינית ומקצועית לא תוכל להרשות לעצמה לעבוד במחירי הפסד ולכן תיתן לכם מחיר ריאלי והגיוני עבור ההובלה.

כך יוצא שחברות לא רציניות ינסו לשבור את מחירי השוק, מה שנשמע אולי טוב ומפתה, אך רצוי להתכונן למצב בו יעשו לכם "פאנצ'ר" ביום ההובלה ואתם תאלצו לחפש מוביל אחר ברגע האחרון, מה שכמובן יקפיץ את המחיר שתשלמו.

בעיה נוספת שיכולה להיות עם חברת הובלה אשר תציע לכם מחיר מוזל מידי, הוא מה שנקרא "הקפצת המחיר" ביום ההובלה.

או במילים אחרות חברה שתפעל לפי "שיטת מצליח". במקרה זה המוביל או החברה יציעו לכם מחיר מפתה מאוד רק בשביל שתסגרו איתם את ההובלה ולאחר מכן ביום המעבר יקפיצו לכם את המחיר לפי התירוץ הידוע של "למה לא אמרת לי קודם שיש לך גם…"

 במקרה זה החברה תנסה לסחוט מכם עוד כמה מאות שקלים (במקרה הטוב) ותאיים עליכם באחת משתי אפשרויות:

1. או שתעלו להם את המחיר או שהם לא יבצעו את ההובלה (במקרה הזה אפשר להגיד שעוד "הרווחתם" היות והחברה עוד לא התחילה להעמיס את התכולה שלכם על המשאית.

2. במידה והחברה העמיסה כבר את הציוד על המשאית, כמובן שהיא לא תרצה "לעבוד בחינם" ולכן תנסה לסחוט אותכם בטענה שאם לא תשלמו לה את ההפרש, היא לא תפרוק את הציוד.

הפתרון במקרה זה הוא רק אחד – יש לקרוא באופן דחוף למשטרה ולהודיע לחברה שאתם הולכים לנקוט נגדה בהליכים משפטיים.

בשום פנים ואופן אסור להיכנע לסחיטה ולאיומים מצד המובילים ולשלם להם יותר כסף על מה שסיכמתם איתם מראש.

לכן חשוב שתקפידו לערוך הסכם מסודר עם החברה ובכך נעסוק בהמשך.

חשוב להבין כי שירות טוב עולה כסף אבל שירות שבא במחירים מוזלים במיוחד בהחלט צריך להדליק אצלכם נורת אזהרה ולגרום לכם לחפש מדוע החברה יכולה להרשות לעצמה לעבוד במחירים כאלה.

יחד עם זאת, חשוב לציין כי גם מתן מחירים מופקעים (דבר אשר קורה בעיקר בעונת הקיץ) לא בא בחשבון. אתם צריכים לשלם מחיר ראלי עבור השירות שאתם מקבלים, פשוט מאוד

עם איזו חברת הובלות רצוי לעבוד?

רצוי לעבוד אך ורק עם חברת הובלות אשר מנהלת תיק מס כחוק ומוציאה לכם חשבונית עבור ההובלה.

אל תתפתו לוותר על המע"מ או החשבונית בקלות, לעיתים זה גם יכול להיות לרעתכם במקרה שיהיו בעיות בזמן המעבר והחברה תוכל לטעון כי מעולם לא קיבלה מכם כסף עבור ההובלה.

רצוי לבקש המלצות מחברים אשר עברו דירה בזמן האחרון ולבדוק מי החברות המומלצות באתר הובלות שלנו, אשר קיבלו תגובות גולשים חיוביות.

טיפ – כיצד תוכלו לחסוך כסף בהובלה?

מחירי הובלה נקבעים לפי מספר פרמטים הכוללים משתנים שונים.

אחד המרכיבים העיקריים בקביעת הפרמטרים הוא תקופת המעבר, פערי המחירים בין עונות השנה יכול להגיע למאות עד אלפי שקלים, כך יוצא שבעונת הקיץ תשלמו מחיר כפול ואף יותר על אותה הובלה בדיוק שתבצעו בעונת החורף.

כך שאם אתם יכולים לדחות את המעבר שלכם במספר חודשים, רצוי לעשות זאת ולחסוך הרבה כסף. אך לצערנו, לא תמיד תקופת המעבר תלויה בנו ואנו תלויים בשינויים רבים כגון: תחילת שנת הלימודים, סיום החוזה בדירה או תחילת החוזה בדירה החדשה.

אך ישנם דרכים נוספות בהם תוכלו להוזיל מחירים, לדוגמא שילוב הובלה עם חברים, או הצטרפות להובלה קיימת של החברה מאותו איזור ולאותו מקום שאתם צריכים לעבור.

כמובן שכל זאת צריך להיות במידה ולחברה יש מקום בשבילכם במשאית ואתם יכולים להצטרף לנסיעה. במקרה זה הציוד שאתם מובילים צריך להתאים למקום שיש במשאית, כך שגם נושא זה יכול להיות רלוונטי עבורכם רק במידה ולא מדובר בשירותי הובלת דירה שלמה, אלה במספר פריטים בודדים.

ועוד קצת טיפים

דבר נוסף אשר תוכלו לעשות על מנת להוזיל את המחיר הוא לבדוק אילו "חורים ריקים" יש בלו"ז של החברה, עקב ביטול הובלה קודמת או חזרה של המשאית מאיזור מסויים.

לדוגמא: אם אתם יודעים שהחברה צריכה לעשות בעוד שבוע הובלה מתל אביב לחיפה כאשר המשאית חוזרת ריקה מחיפה לתל אביב, תוכלו להציע לחברה "למלא" את המשאית עם התכולה שלכם בתמורה לדחייה של ההובלה עבורכם אך הוזלת המחיר מצד החברה.

בצורה זו החברה מרוויחה נסיעה נוספת שלכם בחזרה לתל אביב עם תכולה מלאה ומנגד אתם יכולים להוזיל את המחיר משמעותית. לעומת זאת, חשוב לזכור כי תאלצו להיות גמישים בזמנים, מה שלא נותן לכם מענה להובלה דחופה.

גם תיאום של הובלה לאמצע החודש יכול להוזיל לכם את המחירים בצורה משמעותית, היות ותאריכי סיום החוזים הם בדרך כלל בתחילה ובסוף חודש ולכן תאריכי אמצע החודש נותרים פנויים אצל חברות רבות.

חיתמו על הסכם שמגן עליכם

כאשר אתם מגיעים לשלב חתימה ההסכם עם חברת ההובלות, חשוב לשים לב כל מה בדיוק אתם חותמים.

חשוב לרשום ולציין את כל מה שסיכמתם עם החברה כולל: מרחק וקומות, פירוט התכולה, האם נדרשים שירותי מנוף, האם יש נגישות למנוף, האם שילמתם בעבור שירותים נוספים כגון: שירותי אריזה, שירותי פירוק והרכבה. רישמו על אילו רהיטים מדובר. תאריך ושעת ההובלה, האם ישנה מעלית, במידה ויש מדרגות, ציינו את מספר המדרגות ואף את מספר המובילים שהחברה הבטיחה לכם שיגיעו.

הקפידו למלא סעיף פיצוי לא מדובר על סעיף של ביטוח תכולה ובכך נעסוק בהמשך, אלה מה קורה במקרה שהחברה לא מופיעה להובלה או מאחרת לכם בצורה משמעותית. נהוג למלא כסעיף פיצוי את הסכום של מחצית מעלות ההובלה.

ביטוח הובלות

רצוי לעשות ביטוח על הציוד והתכולה ולהנות מכיסוי במקרה של נזק או פגיעה בציוד.

חשוב לוודא כי פוליסת הביטוח תקפה למשאית שמבצעת את ההובלה ואפילו לחברה עצמה. ישנם לא מעט חברות בשוק אשר עובדות על פוליסות ביטוח הובלות של קולוגות שלהם בתחום, דבר זה לא תמיד יתפוס במקרה של נזק או תאונה ולכן חשוב לוודא את הדברים.

רצוי לעבוד עם ביטוח תכולה שמכסה נזק עד 100 אלף ש"ח, אך חשוב מאוד לבדוק מהו גובה ההשתתפות העצמית שלכם. רצוי להכניס סעיף שמדבר על כיסוי הנזקים על ידי החברה, סעיף זה מופעל כאשר עלות הפעלת הביטוח תיהיה גבוהה מידי עבור החברה ולא משתלמת.

לדוגמא: פגיעה או שריטה של הריהוט, שבירה של הפלזמה או כל נזק אחר שיכולים להיגרם על ידי המובילים.

במקרה זה על החברה לפצות אתכם באופן ישיר.

דרך אגב, בדיוק מסיבה זו אסור לכם לארוז את מכשירי החשמל בעצמכם, כך החברה לא תוכל לטעון כי ארזתם אותם שבורים מראש.

שירותי אחסנה

במידה ואתם זקוקים לשירותי אחסנה, רצוי לבצע זאת עם חברת הובלה אשר מספקת שירותי אחסון ולאו דווקא עם חברת אחסון חיצונית.

הסיבה היא שכאשר תפנו לחברת אחסון חיצונית, תשלמו מחיר יקר יותר עבור שירותי הובלה ואחסון ומנגד במידה ותפנו לחברת הובלות שאינה מספקת שירותי אחסנה תשלמו על עלות ההובלה ועל עלות האחסנה בנפרד.

היתרון של חברת הובלה המספקת שירותי אחסנה בא לידי ביטוי בכך שאתם יכולים לסגור מראש את עלויות הנסיעה והשינוע (הלוך וחזור) במחיר משתלם יותר. 

עלויות אחסון מתומחרות לפי קוב נפח אחסון והמחירים נעים בין 19-25 ש"ח לקוב.

לקבלת הצעות מחיר נוספות מלא את טופס המכרז בדף הבית

מאמרים נוספים בנושא הובלות

טיפים

הובלת דירה

הובלת דירה אתה צריך הובלת דירה ולא יודע מאיפה להתחיל? אמרו לך שמציאת חברת הובלות אמינה בדומה למציאת מוסך היא משימה כמעט בלתי אפשרית –

קרא עוד »
טיפים

הובלת דירה

הובלת דירה, חשוב לדעת בשעה טובה החלטתם לעבור דירה, כל שנותר לכם עכשיו הוא למצוא חברת הובלה מקצועית אשר יכולה להעביר אותכם בשלום ליעדכם החדש.

קרא עוד »
טיפים

שילוח הובלות

שילוח הובלות להבדיל משנים קודמות, כיום ניתן להעביר ציוד למדינות מעבר לים ללא כל בעיה על ידי שילוח הובלות אווירי, ימי ואף דרך היבשה. לכל

קרא עוד »
גלילה למעלה